Po najkrajších oblastiach Malých Karpát: Bratislava - Biely Kríž - Košarisko - Dračí hrádok - Bratislava

Kraj/Krajina
Bratislavský kraj
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Terén
väčšinou offroad

Prevýšenie

Prevýšenie

dracihradoknew.gpx (127.542KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Malé Karpaty ponúkajú veľa možností na turistiku či bicyklovanie. Skúste našu trasu a uvidíte aj kus krásnej prírody. Výjazd začíname na bratislavskej Kolibe, kde hneď za bufetmi odbočíme do zjazdu na červenú turistickú značku. V tejto časti trasy je vhodné zvoliť ešte opatrné tempo – lesopark totiž navštevuje veľa turistov a chodník tu nie je veľmi široký.


A teraz už naostro

Pred rázcestím turistických značiek Pod Chlmcom sa dostávame na širokú zvážnicu, po ktorej pokračujeme červenou turistickou značkou zvlneným terénom až na Spariská. Tu na rázcestí odbočujeme vľavo na asfaltovú cestu a po zjazde dlhom asi trištvrte kilometra prichádzame na ďalšie rázcestie s označením U Slivu.

Odbočíme vpravo na lesnú cestu (nie na asfaltku) a jazdou terénom sa dostaneme pod Pánovu lúku, kde sa napojíme na cyklistickú značenú trasu Green Bike trail. Zelené céčka nás bezpečne prevedú menej frekventovanými, ale o to príjemnejšími lesnými cestičkami až pod Biely kríž. Záverečné stúpanie k nemu absolvujeme po asfaltke. Sme približne v 1/4 našej trasy.


Biely kríž

Biely kríž je obľúbené miesto bikerov, kde si v bufete Včelín môžeme oddýchnuť pri rýchlom občerstvení. Pokračujeme okolo hospodárskych budov po červenej turistickej značke. Prechádzame okolo Jurského jazera, Pod Salašom križujeme asfaltku a modrú turistickú značku. Cesta sa zo širokých zvážnic mení na užšie cestičky. Terén je vlnitý – krátke kopce striedajú rýchle zjazdy po kvalitnom a rýchlom podklade.


Hrubý vývoz

Ďalším orientačným bodom trasy je miesto zvané Hrubý vývoz približne päť kilometrov za Bielym krížom. Niekoľko desiatok metrov pred ním ešte treba prejsť brod. Je však na konci zjazdu, tak odporúčame zvoľniť rýchlosť. Na rázcestí Hrubý vývoz opäť opúšťame červenú turistickú značku a bočíme ostro doľava, čím sa vraciame na značenú cyklotrasu Green Bike.

Niekoľko stoviek metrov ideme v zjazde po širokej ceste, v závere križujeme asfaltku, na ktorú odbočíme doprava. Pokračuje asi 700 m, odpájame sa vpravo do lesa a po modrej turistickej značke prichádzame do chatovej oblasti Košarisko. Po asfaltke ideme na koniec lúky až k rázcestiu turistických značiek.


Košarisko

Opäť sa ponúka oddych a doplnenie energie na chate s bufetom blízko rázcestia. Čaká nás žltá cyklotrasa (modrá a červená turistická značka) smerom na hrad Pajštún. V úvode sa treba pripraviť na stúpanie, po ňom nasleduje rýchly zjazd. Takto si stúpanie a následné klesanie zjazdom zopakujeme ešte dvakrát a sme Pod Kozliskom.

Na rázcestí pokračujeme vľavo po žltej turistickej značke, kde nás víta veľmi príjemný zjazd. Spočiatku nenápadný singletrack s dobrým a rýchlym povrchom sa však postupne mení na stále prudší zjazd, na ktorý treba byť aj technicky zdatný.


Borinka

Zjazd končí na asfaltovej ceste tesne nad Borinkou. Odbočíme teda vpravo a prechádzame obcou, kde máme v miestnej krčme poslednú možnosť na občerstvenie. Od kostola ideme červenou turistickou značkou smerom na chatu Pod vrchom a pokračujeme po žltej turistickej značke, z ktorej sa zakrátko odpojíme na žltú cyklotrasu. Krátkym, ale pekným singletrackom prejdeme na lesnú cestu vedúcu z Marianky na Malý Slavín, kde nás čaká finále dnešného výjazdu.


A finále...

Záverečnú časť od Malého Slavína po Železnú studienku absolvujeme po Cerovej dráhe značenej modrými céčkami. Trail s dĺžkou asi desať kilometrov má tri časti rôznej náročnosti a charakteru. Pred sebou však máme už iba dve krátke stúpania a zvyšnú časť mierne dolu kopcom si môžeme krásne vychutnať. Singletrack končí nad Železnou studienkou, kde sa napája na zvážnicu, ktorá nás dovedie až k Rotunde.

Zaujímavosti

Náročnosť

Čakajte náročnú trasu s dĺžkou 40 km určenú pre horské bicykle. Obsahuje strmé, aj keď nie veľmi dlhé stúpania a technicky náročnejšie úseky zväčša na úzkych singletrailoch. V časti Dračí hrádok je v smere do Borinky v závere zjazdu dosť rozbitý chodník, takže táto časť preverí vašu techniku jazdy.


Železná studienka

Ak budete mať čas, doprajte si oddych na Železnej studienke, ktorá patrí medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Je súčasťou Bratislavského lesoparku a nachádza sa na južnom okraji chránenej oblasti Malé Karpaty. Železnú studienku pomenovali podľa železitého prameňa, ktorý tu vyviera. Stala sa kúpeľmi kráľa Ferdinanda a chýr o liečivých účinkoch železitej vody lákal návštevníkov.

Po neskoršej analýze vôd sa zistilo, že nie sú minerálne, a tak kúpele zanikli. Turisti si môžu vybrať medzi dvoma trasami náučného chodníka. Sú to časti Lamač – Železná studienka a Železná studienka – Koliba.

Šesťkilometrovú trasu by aj menej zdatní mali zvládnuť za dve až tri hodiny. Atrakciou je sedačková lanovka na Kolibu, ktorú môžu využiť peší turisti aj cyklisti. Je pri nej aj zatiaľ jediná oficiálna cyklistická a verejná zjazdová trať na Slovensku – Rohatka.


Dračí hrádok

Ide o zrúcaninu, ktorá sa nachádza asi dva kilometre východne od obce Borinka. Momentálne je viditeľná iba časť zachovaného múru osadenia vstupného mosta.

Cerová dráha

Pod týmto názvom sa skrýva trail pre horských cyklistov v Bratislavskom lesoparku. Vznikol obnovením starého poľovníckeho chodníka s podporou organizácii Cykloeko, SloMBA a ďalších dobrovoľníkov. Má dĺžku viac ako desať kilometrov a plynulo sa napája na ďalšie cyklotrasy na území lesoparku.

Štefánikova magistrála

Magistrála predstavuje ojedinelú turistickú trasu pomenovanú podľa známeho slovenského generála a rodáka z Košarísk – Milana Rastislava Štefánika. Je hodnotným kultúrno-historickým sprievodcom po kraji tohto významného človeka. Na turistov tu pri svojich prechádzkach čaká množstvo zaujímavostí.

Fotogaléria

Recenzie

Podobné cyklistické trasy