Chata pod Chlebom

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Turiec
Vzdialenosť
34 Km
Priemerný čas
04:00:00
Obtiažnosť
Ťažká
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
90% offroad, 10% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

chatapodchlebom.kmz (5.244KB)
chatapodchlebom.gpx (112.04KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Perfektná dlhá jeseň bez dažďa nás už dlho lákala aby sme ju zneužili na bikovanie… A keď raz Bobo, kráľ Turca zavelil, že je parádne počko a o pár týždnov už bude všade nad 1000m sneh, jeho volaniu sme jednoducho neodolali:) Turiec mal enduristom vždy čo ponúknuť, Veľká a Malá Fatra, Martinky.. všetko terény najvyššej kvality vhodné na poriadne vyblbnutie.


Našu cyklotrasu začíname v Sučanoch, čo je už tradične náš base-camp a okrem iného aj sídlo kráľa Turca. (Vám však stačí odstaviť auto pri autobazári v Turanoch) Zo Sučian pomaličky rozdýchavame a veľmi pozvoľna začíname naberať výškové metre smerom na Turany. Cesta je príjemná, vedie popri regulovanom Krpelianskom kanáli, po šotolinovej ceste. Nikto nechrní, všetci vieme, že poriadne kopce majú ešte len prísť. V Turanoch sa to zlomí. Najprv začne asfaltové stúpanie okolo autocampingu, ešte stále je to v norme ale horizont pred nami hovorí jasnou rečou – bude sa stúpať. Trasa na Chatu pod Chlebom je jeden z tých trailov, kde polovicu trasy 2-3 hodiny stúpate, aby ste si to za 20minút naplno užili dole. Tu sa pre nás začína tá horšia časť, ale zjazd si treba zaslúžiť. Kto má lockout, zamyká tlmič, propedal kliká a ide sa na to.Stúpanie z Turian má cca 12km a je poriadne výživné, začíne prakticky za autocampingom a hneď naberáme dobrú porciu výškových metrov. Povrch trasy je zo začiatku asfaltový, časom sa zmení na starú zvážnicu ktorou zásobujú chatu nad nami. Najvtipnejší je úsek v prvej tretine, už tak dosť prudká cesta sa zmení na šutrové pole a na sklone si ešte pridá zopár stupňov.

Celé toto trápenie má asi 1,5 km a bez prestávky ho dá len zopár nadšencov masochizmu. Ďaľej sa naskytne prvý zo zopár výhľadov, ideálne miesto kde sa dá počkať na tlačiacich jedincov. Sklon už nie je taký absurdný, aj podklad sa znormalizoval. Nad hranicou lesa a s vidinou chaty(a klobásky) pred nami sa nám točí pedálmi o dosť lepšie.


Konečne chata. Počasie super, výhľady prekrásne a jedlo výborné. Dáme si naozaj zaslúžený oddych a ideme pozrieť ešte hore na Snilovské sedlo – tých zopár výškových už nejako zvládneme. Na sedle je rušno, kopec turistov veď hneď pod nami je horná stanica lanovky z Vrátnej. Kocháme sa výhľadmi na hrebeň, trošku chillujeme.

Zjazd je korením tejto cyklistickej trasy a výšľapom na Snilovské sme si ho ešte trošku predĺžili. Tak nasadiť chrániče a poďme dole! Zo sedla sa to dá poriadne rozbehnúť, terén je tu menej náročný a trail širší... Okolo chaty tak len preletíme a prichádzame na technickú skúšku. Legendami opradený Generál (názov zjazdovky). Trail sa mení na úzky prudký chodník sedlo ide na doraz do rámu a zadok úplne nad zadné koleso. Kopec šutrov od veľkosti biblie po chladničku s mrazničkou, voľne pohodené po triale, ale aj pevne zasadené v zemi. Všetko v akurátnom sklone a stôp je stále niekoľko. Kvôli tomuto sme sem šli, toto je raj! Po 2km orgiách medzi čučoriedkami sa sranda na chvíľu končí aby po prekrižovaní výjazdovej cesty mohla pokračovať na kamenistom singláči a doubletracku. Lesným trailom sa dostaneme až nad Turany a napojíme sa opäť na starú známu asfaltku spať do Sučian. Naozaj výdatných 34km.Cyklotrasa bola uverejnená v časopise BIKER 01/2012

Zaujímavosti

Chata pod Chlebom (1423mnm)

Chata pod Chlebom je horská chata, ktorá sa nachádza v Malej Fatre. Stojí v nadmorskej výške 1423 m.n.m. pod Chlebom (1646 m.n.m.) názov. Chata nestojí na hrebeni Malej Fatry, ale na južnej strane pod hrebeňom. Za pekného počasia sa spred chaty ponúkajú nádherné výhlady. Za chatou je vidno Chleb a Veľký Fatranský Kriváň. Na východ vidno Západné Tatry a Veľký Choč, priamo pred chatou je vidno časť hrebeňa Nízkych Tatier a Veľkú Fatru a vpravo Martinské hole. Chata ponúka aj nocľah a dobrú kuchyňu.

Starhrad

Hrad sa nachádza v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Kriváňskej Fatry. Z hradu je výhľad na Domašínsky meander - prielom Váhu Malou Fatrou. Pokiaľ chcete skúsiť ďalší dobrý trail, môžme odporučiť zjazd z Chaty pod Suchým cez hrad smerom na Nezbudskú Lúčku / Strečno.

Ubytovanie

V Turanoch a okolí je viacero privátov s cenami od 9E, stačí si len vybrať. My sme tradične prespali u kráľa turca Boba.

Strava

Na trasa nie je žiadna studnička. Na 12km stúpanie si vezmite dostatok horaliek, vody a hlavne dobrú morálku. Doplniť energiu, dobre najesť a napiť sa dá na Chate pod Chlebom. Dá sa tu aj doplniť voda v cameli.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom
Počasie Martin tu

Podobné cyklistické trasy