Hrebeňovka zo Strečna

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Turiec
Vzdialenosť
38 Km
Priemerný čas
06:00:00
Obtiažnosť
Ťažká
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
95% offroad, 5% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

martinky-hreben-zo-strecna.gpx (25.723KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Poriadne hory pre poriadne MTB

Martinské hole, ľudovo Martinky, sa nachádzajú v Lúčanskej Malej Fatre medzi mestami Martin a Žilina. Zdatným bikerom ponúkame trasu, ktorá ich sem dovedie zo Strečna.

Na Martinské hole a Krížavu

Trasa na Martinské hole sa začína v Strečne pod hradom, kde sa dá pohodlne zaparkovať a občerstviť. Z parkoviska pokračuje po cykloznačke popri miestnych usadlostiach a začína mierne stúpať. Povrch je zatiaľ asfaltový, po čase sa zmení na spevnenú lesnú cestu, ktorá prichádza pod Rakytie. Tam sa naskytá prvý z nádherných výhľadov na trase – z upraveného odpočívadla vidieť meander Váhu a hrad Strečno.

Stúpanie sa ďalej zintenzívňuje, až prichádza možnosť oddychu na sedle Javorina. Pokračuje sa po červenej značke opäť do prudkého kopca. Na Saračníkoch sa mení značka na zelenú, ktorá vedie spevnenou lesnou cestou až nad Malú Kopu. Tam treba odbočiť vpravo, inak by sa výlet skončil v Martine. Traverz po neznačenej ceste vás privedie na rázcestie cykloznačky a modrej turistickej značky, kde sa napojíte na cykloznačku. Vedie až na asfaltku na Martinské hole, po ktorej vás čakajú pred dosiahnutím strediska ešte asi tri kilometre. Mimo zimnej sezóny tam necítiť žiadny výrazný turistický záujem, ale aspoň sa v pokoji občerstvíte, budete to potrebovať. Trasa sa totiž ešte len blíži k svojmu vrcholu, takže čakajte ďalšie stúpanie na Krížavu (1 451 m n. m.), ktoré sa končí príchodom na povestný lúčnatý hrebeň.Zjazdy naspäť

Okolo vysielačov sa treba držať červenej značky, ktorá vás privedie späť až na sedlo Javorina. Pred tým však ešte prichádza úsek kosodreviny a Zázrivá (1 394 m n. m.), odkiaľ sa núka nádherný kruhový výhľad na Žilinu, vodné dielo aj Martin. Takýto pohľad zažijete len z Martiniek.

Ďalej vás čakajú zjazdy, ktoré si skúsení jazdci určite vychutnajú. Zo Zázrivej na sedlo pod Minčolom pôjdete dole korenistým a kamenistým povrchom, preto si dajte pozor a vyberte dobrú stopu. Priamo na Minčol bude treba bicykel tlačiť asi 200 metrov, odmenou vám však bude úžasná panoráma z vrcholu. Po červenej pokračuje zjazd okolo dela, ktoré je spomienkou na boje SNP, až na sedlo Javorina cez Úplaz a Rázsošnú. Pripravte sa na korenistú pasáž, ktorá dá zabrať aj skúseným bikerom. Nasleduje krásny zjazd po modrej zo sedla Javorina. Trasa sa na začiatku vinie po vrstevnici, neskôr sa však zlomí do poriadneho padáka. Ďalej klesá vrstevnicovým singletrackom na sedlo pod Kojšovou, kde sa napojí na žltú značku smerujúcu do Strečna. Ešte stále je náročná, chodník vedie hore-dole, až kým nezačne trvalo klesať k parkovisku pod hradom.

Martinské hole

Náročnosť: 4

Trasa: Okruh sa začína aj končí v Strečne a vedie na Martinské hole, kde sa zároveň stáča.

Dĺžka: 38 km

Prevýšenie: 1 700 m

Orientačný čas: 5 až 6 hod.

Veľké prevýšenie na relatívne krátkej dĺžke a vyššia technická náročnosť robia trasu nadpriemerne náročnou. Táto trasa s množstvom technických úsekov je vhodná iba pre horské bicykle. Počítajte s tým, že na absolvovanie tohto výletu budete potrebovať aspoň päť hodín, s dlhšími pauzami šesť hodín a viac. Na trase sú prudké, ale aj tiahle stúpania a dlhé náročné zjazdy. Je tu minimum asfaltu, väčšina stúpaní vedie šotolinovými a lesnými cestami, zvyšok trasy prebieha v náročnom teréne.

Odporúčame

Ubytovanie

Autocamping Varín – možnosť ubytovania v bungalovoch (http://autocampingvarin.com)

SIP Strečno, Sokolská 375 (www.sipstrecno.sk)

APARTMÁNY Margo Sun Martinské hole (www.infoturiec.sk/novaponorka)

Bike shopy/servis

VELO sprint Žilina, A. Kmeťa 1, tel.: 041/5 624 183

KUBICAŠPORT, Osloboditeľov 17, Žilina – Rosinky, tel.: 041&

Zaujímavosti

Miesta na zastavenie

Martinské hole

Nachádzajú sa vo výške 1 150 až 1 456 m n. m. Sú známe výbornými lyžiarskymiPODMIENKAMI a prekrásnym výhľadom na okolie. Ale aj počas letnej turistickej sezóny majú turistom čo ponúknuť, či už ide o bohaté možnosti cykloturistiky, náročnejšej horskej cyklistiky, alebo turistiky. Stredisko zimných športov na Martinských holiach má názov Winter Park Martinky, letné stredisko Summer Park Martinky. Návštevníkom je k dispozícii Chata na Martinských holiach s celoročnou prevádzkou.

Komu by sa horská chata málila, môže využiť služby novej klimatizovanej samoobslužnej reštaurácie Ponorka v Summer Park Martinky.

Vodné dielo Žilina

Vodné dielo Žilina bolo uvedená do prevádzky v rokoch 1997 a 1998. Nádrž vznikla ako súčasť vodnej elektrárne, jej šírka sa pohybuje v rozpätí od 250 do 600 m, dĺžka je 7,5 km a maximálna výška hrádze je 15 m. Okolo celej nádrže je násyp, ktorý vytvára rovný povrch a ideálny terén na cyklistiku či korčuľovanie. Okolie vodnej plochy sa tak stalo obľúbeným miestom na oddych a rekreáciu. Po náročnej horskej cyklistike môže byť príjemným zastavením.

Hrad Strečno

Hrad stojí na začiatku Strečnianskej tiesňavy proti toku Váhu na jeho ľavom brehu na strmej vápencovej skale vo výške asi 420 m n. m. Postavili ho v 14. storočí. V 17. storočí bol značne poškodený a na príkaz kráľa zbúraný. V súčasnosti je veľmi pekne zrenovovaný a prístupný verejnosti. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom
Počasie Martin tu

Podobné cyklistické trasy