Kozie chrbty: Z Popradu cez Svit, Kozí kameň a Malý Smolník späť do Popradu

Kraj/Krajina
Prešovský kraj
Región
Spiš
Vzdialenosť
40 Km
Priemerný čas
04:00:00
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
85% offroad, 15% asfalt

Popis cyklotrasy

Kozy, kameň, nožnice - Skvelé traily pri Poprade

Výborný terén, príjemní ľudia – vyskúšajte!

Na bikovačku do Popradu sa vždy veľmi tešíme. Nielenže tam sú skvelé traily, ale máme tam aj parádnych kamošov. A tento raz sme dostali ponuku v luxusnej verzii – ubytovanie s polpenziou pre 2 osoby plus 1 dieťa – to všetko zdarma.

Od Velického zámočku v Poprade vyrážame po poľnej ceste až do Svitu, kde sa napájame na zelenú značku. Míňame chatovú oblasť v Lopušnej doline a pokračujeme asfaltkou po žltej značke. V ostrej zákrute sa asfaltka mení na „obľúbený" bikerský podklad – šotolinové stúpanie. Stúpame z osady Lopušná. Najprv ideme po zelenej, ponad Kinderkovú dolinu až po sedlo Tabličky, potom pokračujeme po modrej.

Challenge 1: Kozí kameň

Nasleduje strmý a hlavne dlllhýýý uphill. Kto chce, tlačí, kto vládze, šliape – nevydrží však asi príliš dlho...

Po strmine nahor vás bude čakať ďalšia výzva – KozíKAMEŇ. Pripravte sa na zjazd ako v austrálskom buši – kaktusy, pichliače a bodliaky; akurát tam asi nemajú ešte aj žihľavu. Po strmom úvode sa však terén zmierni na pekný chodník, len občas sa tu nájde nejaký padnutý strom alebo padnutý biker – ináč pohodička. Cieľovou stanicou v tejto časti trasy je hotel v Lopušnej doline. K dispozícii sú kofola, horalky, nanuky – na čo len máte chuť.

Challenge 2: Smolník

Veľmi zjednodušene povedané: čakajú vás len štyri kopčeky a ste na Malom Smolníku. Takže dobre rátajte a nepomýľte sa – zjazd, kopček, zjazd, kopček, zjazd, kopček, zjazd, kopček. A ste hore. Značku budete HĽADAŤ asi márne, musíte ísť za nosom alebo radšej podľa našej mapy a hlavne rátajte do štyroch.

Challenge 3: Paliesky

Záverečný kopec s írečitým názvom a veľmi slušným stúpaním. Všetci sme poctivo schmatli svoje tátoše a svorne, so sklonenou hlavou, vystretými rukami a pekne po špičkách sme ten kopec tlačili. Áno, bežný XC-čkar by si ani nevšimol, že je tam nejaké stúpanie, my sme si však vychutnávali prírodu... Konečne sme sa dostali hore. Záverečný zjazd bol vskutku luxusný, treba si ho užiť!

Odtiaľ sme smerovali už len starou dobrou poľnou trasou do Spišskej Teplice, odkiaľ je to do Popradu už len kúsok.

Náročnosť: 3

Náročnosť trasy zodpovedá približne 3. stupňu – pre zdatného bikera to nebude problém ani smerom hore, ani dole. Veď niektoré pasáže sme ani my nešliapali hore, proste občas treba potlačiť alebo špičku sedadla tesne do zadku prikvačiť. Dĺžka trasy je približne 40 km. Na tento výlet si vydeľte čas do 4 hodín. Ráno ešte stíhate pokosiť a večer ešte aj pohrabete... Alebo stíhate vyparatiť aj niečo príjemnejšie, to už je na vašej kreativite.

Trasa: Okruh z Popradu cez Svit, Kozí a Malý Smolník

Dĺžka: *približne 40 km*

Prevýšenie: podľa Shocartu

Orientačný čas: 4 hodiny

Kozie chrbty

Pohorie Kozie chrbty sa tiahne západovýchodným smerom od Kráľovej Lehoty pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu až po Jánovce neďaleko od Popradu. Hlavný hrebeň sa tiahne okolo nadmorskej výšky 1 000 m n. m. a sú z neho dobré výhľady. Na najvyššom vrchu, Kozom kameni, sa dá pekne odpočinúť, čo-to si opiecť a polebediť.

Zaujímavosti

Naše tipy

Aquacity Poprad

Relaxačno-športový areál AquaCity v Poprade využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50 °C. Areál charakterizujú celoročná prevádzka, nerezové bazény a UV čistenie vody.

V areáli sa nachádzajú krytý plavecký bazén s dĺžkou 50 m a celoročné termálne bazény s teplotou vody 28 až 30 °C, kde si návštevníci postupne vyskúšajú vodný hríb, perličky, vírivky, hojdací zvon a tobogany.

Viac na http://www.aquacityresort.com/. Ubytovanie môžete nájsť aj v luxusnejšej verzii na http://www.aquacityhotel.sk/ alebo skúste trošku vzdialenejšiu alternatívu nielen ubytovania v Thermal Parku Vrbov na http://www.termalnekupalisko.com.

Odporúčame:

Kde sa občerstviť:

Cukráreň Domenico

Sídli na Námestí sv. Egídia v centre Popradu a snaží sa spájať príjemné prostredie s chutnými cukrárskymi výrobkami vlastnej výroby a dopĺňať to umeleckými produkciami. Organizujú sa tam výstavy, koncerty a divadelné predstavenia.

Utópia

Na fajnú pizzu odporúčame Utópiu, overenú klasiku. Radšej si tam však zavolajte, na rezerváciu, hlavne cez víkendy.

Café Razy Restaurant

Alternatíva na ubytovanie aj stravu priamo v centre. Robia tam aj výbornú pizzu pečenú na dreve a na dobrú noc vám čapnú aj parádne pivko.

http://www.hotelcaferazy.sk/

Námestie sv. Egídia 58

+421 52 776 41 01

+421 911 57 15 68

recepcia@hotelcaferazy.sk

Reštaurácia Velický zámoček

Ak by ste chceli niečo mimo centra, checknite www.velickyzamocek.sk/ubytovanie.php.

Reštaurácia Velický zámoček

ul. Na letisko 94

objednávky akcií: 0911 549 290

reštaurácia: 0905 353 912

Bike shop/servis

Cyklomax
Mlynská ulica, Poprad
tel.: 0905 131 123 / 052 773 09 55
e-mail: obchod@cyklomax.sk

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Bezplatný profil, Poprad Štefánikova 11, 05801 Poprad
RABATIN, Poprad Zdravotnícka 1, 05801 Poprad
SPAIZ BICYKLE, Bardejov Poštová 3, 08501 Bardejov

Podobné cyklistické trasy