Štiavnické vrchy

Kraj/Krajina
Banskobystrický kraj
Región
Hont
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
0% offroad, 0% asfalt

Popis cyklotrasy

Štiavnické vrchy

Ideálna lokalita pre bikerov

V Štiavnických vrchoch, ktoré majú ideálne podmienky na horskú cyklistiku a cykloturistiku, sa vďaka realizátorom projektu Bajkom k tajchom podarilo v priebehu posledných rokov vybudovať rozsiahlu sieť cyklistických trás pre horské bicykle, vďaka ktorým môžu bikeri navštíviť najkrajšie miesta, výhľady a pamiatky v okolí. Trasy projektu, ktorý realizuje a financuje Obecný úrad Hodruša-Hámre prostredníctvom členov cyklistického oddielu MT BIKER Hodruša-Hámre a ich priateľov a dobrovoľníkov, vedú v blízkosti 15 tajchov, ktoré v minulosti slúžili ako energetický zdroj na pohon banských a úpravárenských zariadení a na odčerpávanie vody zo zaplavených baní. V okolí Banskej Štiavnice sa nachádza takých tajchov až 24 a niektoré z nich sa dnes využívajú na rekreačné účely.

Pri navrhovaní trás sa ich autori snažili nájsť kompromis, takže v hornatej oblasti okolo Banskej Štiavnice si na svoje prídu nielen technicky a kondične zdatní cyklisti, ale aj rodiny s deťmi, alebo cykloturisti bez kondície. Všetky trasy, ktoré vedú prevažne po lesných cestách a banských jarkoch, sú koncipované obojsmerne, pričom nástup je možný z ktoréhokoľvek orientačného (vstupného) bodu. Väčšina trás je vo forme okruhov, takže aj keď sa k vstupnému bodu doveziete autom, môžete sa vrátiť späť bez nutnosti absolvovať jednu trasu oboma smermi.Všetky trasy v oblasti sú značené cykloznačením, ktoré používa Slovenský cykloklub (STN 01 8028 – teda červené, modré, zelené a žlté „C"). Samozrejmosťou sú aj odpočívadlá pre cyklistov a orientačné tabule, na ktorých nájdete okrem informácií o trasách aj ich profily, či zoznam pamiatok a zaujímavých miest. Okrem orientačného značenia autori pamätali aj na doplnkové značenie, napríklad upozornenia pred nebezpečnými úsekmi, alebo na miestach, kde sa cyklotrasy stretávajú s turistickými značkami.

Do roku 2012 bolo v rámci projektu vyznačených osem trás v oblasti Hodruša-Hámre, tento rok pribudlo ďalších 12 trás v oblastiach Banská Belá a Vyhne, takže celková dĺžka cyklotrás v oblasti je momentálne XY[1] km. Realizátori majú aj do budúcnosti ambície pridávať ďalšie zaujímavé úseky, dôraz však nekladú na dĺžku úsekov, ale na ich kvalitu.

Trasa Veľký hodrušský okruh

Trasa Veľkého hodrušského okruhu ohraničuje širokým okruhom údolie, v ktorom sa nachádza obec Hodruša-Hámre. Najvyšším bodom trate je Kerling (820 m), najnižší úsek trate je v Dolných Hámroch (223 m). Trasa je vhodná pre zdatnejších cyklistov, ale v smere pohybu hodinových ručičiek je náročnejšia, pretože zahrnuje stúpanie z Dolných Hámrov na Kerling. Stúpanie je zjazdné, v niektorých miestach je strmšie než 10 %, jeho dĺžka je 5 km. Pri pohybe opačným smerom je potrebné počítať so stúpaním priemerne 4 % z Dolných Hámrov na Kopanice na úseku dlhom 15 km. Časť okruhu vedie po Hornohodrušskom jarku v dĺžke 8 km s výškovým rozdielom 25 m. Okruh vedie v bezprostrednej blízkosti tajchu Moderštôlňa (Kopanický tajch).

Trasa: Veľký hodrušský okruh

Náročnosť: 4

Dĺžka: 41,3 km

Prevýšenie: 1 034 m

Orientačný čas jazdy: 4 hod.

Tu je malá ochutnávka z nových trás, ktoré k projektu Bajkom k tajchom pribudnú tento rok. Trasy v oblasti Banská Belá budú dokončené koncom júna 2013 a trasy v oblasti Vyhne koncom júla 2013. Máte sa na čo tešiť!

Trasa Beliansky okruh

Beliansky okruh je obojsmerne zjazdný. Je najdlhšou cyklotrasou v oblasti Banskej Belej. Začína pri závode Dinas Banská Belá, vedie popri Halčianskom tajchu do osady Halča, pokračuje na Šindlovú a Salaš. Ďalej vedie cez orientačné miesta Pod Bielou skalou, Pod Úkladiská, Lanzpoch. Prechádza cez križovatku pod Viaduktom a po trase starej železnice, ktorou premávala „Štiavnická Anča", pokračuje až do srdca obce Banská Belá, kde končí.

Trasa: Beliansky okruh (profil)

Náročnosť: 3

Dĺžka: 16,6 km

Prevýšenie: 379 m

Orientačný čas jazdy: 1 hod. 30 min.

Trasa Vyhniansky okruh

Okruh je obojsmerne zjazdný. Odporúčame začať pri sídlisku Dolinky vo Vyhniach a pokračovať v smere hodinových ručičiek popri záhradkárskej osade časťou zvanou Nevidze, popri Pustom hrade a cez Repište. Trasa pokračuje na Vindišlajtňu, ďalej vedie popod Jeleniu skalu, odkiaľ po zjazde vychádza v miestnej časti Hodruška. Trasa končí tam, kde aj začala, t. j. pri sídlisku Dolinky.

Trasa: Vyhniansky okruh (profil)

Náročnosť: 3

Dĺžka: 22,4 km

Prevýšenie: 797 m

Orientačný čas jazdy: 2 hod. 20 min.

Ďalšie informácie o projekte Bajkom k tajchom nájdete na oficiálnej webovej stránkewww.bajkomktajchom.sk. Okrem popisov trás a profilov tu nájdete napríklad aj informácie o zjazdnosti jednotlivých trás a úsekov, ktoré sú v priebehu sezóny aktualizované. K dispozícii je aj online mapa.

Zaujímavosti

Kaplnka panny Márie na Kerlingu

Kaplnka sa nachádza na trase Veľkého hodrušského okruhu, pod Kerlingom. Bola postavená v lete v roku 1946 v sedle rozsiahlej lúky medzi veľkým a malým vrcholom plošiny Kerlingu ako vďakyvzdanie za pomerne pokojný prechod frontu 2. svetovej vojny. Z okolia kaplnky je impozantný výhľad na oblasť Hodrušskej doliny s Kopanicami v pozadí.

Beliansky tajch

Beliansky tajch leží v nadmorskej výške 559 m a vznikol pred rokom 1747. Objem nádrže bol 146 000 m³ s maximálnou hĺbkou 18 m. V roku 2001 prebehla generálna rekonštrukcia tajchu. Spoločne s Halčianskym tajchom patrili Gerambovej banskej únii a postavili ich ako zásobníky vody na poháňanie stúp, ktoré boli vybudované v Kozelníckej doline pozdĺž Starého potoka a potoka Jasenica až po obec Kozelník. Dnes je obľúbeným miestom na kúpanie.

Kamenné more

Nachádza sa na východnom svahu vrchu Kamenná na pravej strane doliny nad bývalými kúpeľmi. NPR Kamenné more vo Vyhniach je najväčším kamenným morom na území Karpát. Vzniklo pri poslednom zaľadnení roztrhaním ryolitového kamenného brala na vrchole a pádom sutiny do údolia, pričom dochádzalo k jej gravitačnému triedeniu – najväčšie balvany sa odkotúľali najďalej do doliny, najvyššie zostávali najmenšie kúsky. Hrubá vrstva sutiny, ktorá sa v zime podchladzuje, zabránila rastu stromov, na kameňoch rastú len rôzne druhy machov a lišajníkov. Balvany na päte Kamenného mora boli dlho spracovávané na kvalitné mlynské kamene a kresané kamene na vyloženie tunelov.

Hotel Salamandra

Hotel sa nachádza v lyžiarskom stredisku Salamandra Resort v krásnom prostredí Štiavnických vrchov a banských tajchov. Poskytuje komfortné ubytovanie celkovo v 56 priestranných izbách. Z toho je 24 dvojlôžkových izieb, 18 rodinných izieb s oddelenými miestnosťami a 6 apartmánov s kuchynkou. Všetky ubytovacie kapacity sú nefajčiarske a bezbariérové. Pred hotelom sa nachádza bezplatné parkovisko.

Banská Štiavnica

Toto historicky mimoriadne zaujímavé mesto ponúka bohatú architektúru. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patria napríklad Kalvária (komplex sakrálnych stavieb na kopci nazývanom „Scharfenberg"), Starý zámok s kaplnkou sv. Michala, Nový zámok alebo Klopačka (dvojposchodová vežovitá renesančno-baroková stavba z roku 1681).

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Ing.Mojmír Varchulík-MVI, Banská Bystrica Jilemnického 7, 97404 Banská Bystrica
BELDI šport, Rimavská Sobota SNP 4, 979 01 Rimavská Sobota
Devilwork s.r.o. Cesta k nemocnici 21, 97401 Banská Bystrica
Oneal Slovensko Zvolenská cesta 141, 974 01 Banská Bystrica