Liptovský Mikuláš na Malužinú, Bobrovec a Žiar

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Liptov
Vzdialenosť
80 Km
Priemerný čas
03:00:00
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Trek
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
70% offroad, 30% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

lmjanmaluzinabobrovecziar.kmz (23.262KB)
lmjanmaluzinabobrovecziar.gpx (219.909KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Z Liptovského Mikuláša vyrazíme smerom do mestskej časti Okoličné. Prejdeme cez Okoličné do Závažnej Poruby smerom k zjazdovke Opalisko a pokračujeme k hotelu Tatrín, ktorý obídeme z pravej strany po ceste až sa napojíme na lesnú cestu. Nasleduje strmé, asi 200m stúpanie. Dostaneme sa na lúku, na ktorej odbočíme doprava smerom na Liptovský Ján. Pokračujeme po poľnej ceste , dole kopcom cez les až na asfaltovú cestu. Cesta vedúca cez les je dosť strmá a rozbitá, takže opatrne. Na asfaltke odbočíme doľava a po chvíľke sa napojíme na hlavnú cestu vedúcu z Liptovského Jána do Jánskej doliny. Prejdeme okolo lyžiarskeho strediska Javorovica a pokračujeme touto cestou a celou dolinou až k rázcestiu pri horárni pred Bystrou. Pri horárni sa napojíme na žltú turistickú značku označujúcu cestu na Svidovské sedlo a Malužinú. Nasleduje asi hodinové stúpanie po lesnej ceste. Počas výstupu sa naskytajú krásne výhľady na Jánsku dolinu a Nízke Tatry.

Po úmornom stúpaní sa dostaneme do Svidovského sedla , kde si treba oddýchnuť, posilniť sa a pokochať sa okolitou prírodou . Nasleduje asi troj kilometrový zjazd do Malužinej. Keď dorazíme na hlavnú cestu vedúcu na Čertovicu, odbočíme doľava smerom na Kráľovu Lehotu. Po niekoľkých kilometroch, pred Kráľovou Lehotou, odbočíme doľava a napojíme sa na červenú cyklotrasu, vedúcu popod les do Liptovskej Porúbky. Cez Porúbku prejdeme ku lyžiarskej zjazdovke. Tu máme dve možnosti, pre dobrodružnejšie povahy pokračujeme ďalej popri Váhu. Pre ostaných odporúčame prejsť mostom pod zjazdovkou cez Váh. Prejdeme cez Liptovský Hrádok až na Borovú Sihoť. Dobrodruhovia pokračujú ďalej popri Váhu. Chodník je miestami veľmi zarastený, úzky, blatistý a kamenistý.


Občas treba bicykel zdvihnúť a preniesť, ale dá sa. Napojíme sa na chodník vedúci k prameňu na Borovej Sihoti . Asi 100m za prameňom sa cesta rozdeľuje. My sa držíme tej vpravo (lepšie povedané strednej), kde sa poľnou cestou dostaneme do Uhorskej Vsi - čas na občerstvenie. Za dedinou, pri futbalovom ihrisku, prejdeme cez cestu doľava. Pokračujeme poľnou cestou, po ľavom brehu Váhu, do Okoličného a stále pokračujeme po ľavom brehu. Asi 500 m za Okoličným prejdeme cez visutý most na druhý breh a pokračujeme až do Liptovského Mikuláša. Na moste pri vodnom areáli sa dáme doprava a prejdeme na druhú stranu mesta, kde pri požiarnikoch prejdeme koľajnice a napojíme sa na cestu vedúcu do obce Trstené a následne Bobrovec. Na námestí v Bobrovci odbočíme doprava a hlavnou cestou prejdeme obec Bobrovec (na sever, smerom k horám).

Za dedinou je možnosť sa okúpať na nádrži. Ďalej pokračujeme smerom do doliny (neodbočíma na Jalovec, ale pokračujeme rovno). Na Vápenici sa držíme ľavou cestou a popri kaplnke pokračujeme ďalej. Pri chate Ďumbier ) odbočíme doľava, kde asi po 1km sa dostaneme ku poľovníckej chate a vodopádu. Odtiaľto sa vrátime späť na Vápenicu. Odtiaľ sa dáme smerom ku hotelu Mních, kde ale neodbočíme, ale pokračujeme rovno až sa dostaneme ku turistickej značke Rázcestie na Tokarinách odkiaľ pokračujeme červenou Tatranskou magistrálou do Žiarskej doliny. My sme od otočky v Žiarskej doline išli už po asfaltke až do obce Smrečany. Existujú však alternatívy poľnými cestami cez lúky atď. V Smrečanoch pri poľnohospodárstvom družstve odbočíme doprava hlavnej cesty a napojíme sa na asfaltku vedúcu do kopca poza družstvo. Z kopca sú veľmi pekné výhľady na Západné a Nízke aj Vysoké Tatry a na Liptovskú Maru. Pokračujeme až na parkovisko pri pomníku, kde sa napojíme na poľnú cestu vedúcu okolo pomníka smerom na Podbreziny. Sú 2 možnosti, buď pokračovať touto poľnou cestou rovno dole alebo sa na konci zjazdovky napojiť na chodník vedúci cez les , kde je celkom pekný zjazd až na sídlisko Podbreziny.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom

Podobné cyklistické trasy