Teplý Vrch - Hrušovo - Potok - Rovné

Kraj/Krajina
Banskobystrický kraj
Región
Gemer
Vzdialenosť
36 Km
Priemerný čas
02:30:00
Obtiažnosť
Ľahká
Vhodné pre bicykel
Cestný
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
0% offroad, 100% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

teplyvrchrovne.kmz (24.551KB)
teplyvrchrovne.gpx (197.758KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Začíname v dedine Teplý Vrch. Pokračujeme v smere na Padarovce, ale na prvej križovatke za dedinou odbočíme vpravo na Drienčany a Ostrany. Najprv vyšliapeme miernejší kopček a potom je to taká klasika - hore a dole. Po pravej ruke máme pekný výhľad na priehradu Teplý Vrch, Drienčany a okolitú, až neuveriteľne, pokojnú krajinku. Po cca 4km odbočíme opäť vpravo na Hrušovo. Nasleduje zaslúžený oddych vo forme 1500m zjazdíku. Prejdeme Hrušovom a pokračujeme stále rovno cez Potok až do Rovného v úplnej pohodičke, bez prudkých stúpaní, klesaní. V Rovnom si dáme menšiu prestávku pri miestnom pohostinstve. Tu są otáčame a ideme späť na Teplý Vrch po tej istej cyklotrase, ako sme prišli tu (pozn.: na križovatke za Hrušovom, kde są napájame na hlavnú cestu vedúcu z obce Ostrany na Teplý Vrch môžeme odbočiť vpravo a pokračovať asi 800m na salaš, kde sa dá občerstviť.

Cyklistická trasa bola absolvovaná na 2. zraze cyklovozíkov, ktorý sa uskutočnil na Teplom Vrchu. Bližšie info a zraze cyklovozíkov.

Zaujímavosti

Aluvium Blh

Cesta medzi dedinami Hrušovo a Potok vedie cez zaujímavé údolie a oblasť nazývanú Aluvium Blh, kde rastú popri brehoch rieky Blh obrovské papradia. Cesta od križovatky na Hrušovo je veľmi málo frakventovaná, čo umožňuje úplne si vychutnať pokoj a krásy okolitej prírody.

Drienčany

Pred Teplým Vrchom môžete odbočiť vľavo na dedinku Drienčany, ktorá bola pôsobiskom Pavla Emanuela Dobšinského. Kostol a fara kde pôsobil, je postavený na staršom neskororománskom základe prvého kostola v 13. storočí. Súčasťou areálu kostola je aj renesančná zvonica (17. storočie. Ďalšou turistickou ponukou obce je Náučný chodník Drienčanský kras a slnečné hodiny. Viac na http://www.driencany.sk.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Ing.Mojmír Varchulík-MVI, Banská Bystrica Jilemnického 7, 97404 Banská Bystrica
BELDI šport, Rimavská Sobota SNP 4, 979 01 Rimavská Sobota
Devilwork s.r.o. Cesta k nemocnici 21, 97401 Banská Bystrica
Oneal Slovensko Zvolenská cesta 141, 974 01 Banská Bystrica