Kulháň - Duchonka - dolina Železnica

Kraj/Krajina
Nitriansky kraj
Región
Ponitrie
Vzdialenosť
18 Km
Priemerný čas
01:50:00
Obtiažnosť
Ľahká
Vhodné pre bicykel
Trek
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
45% offroad, 55% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

kulhanzeleznica.kmz (59.347KB)
kulhanzeleznica.gpx (100.625KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Začíname na Kulháni

Cyklotrasu začíname na Kulháni, ktorý náleží pod obec Zlatníky a nachádza sa nad priehradou Nemečky, ktorá je využívaná na kúpanie a rybolov. Neplatené parkovisko je hneď na začiatku trasy.

Aj náučným chodníkom, aj popri trati bývalej železnice

Prvá polovica trasy vedie náučným chodníkom

, kde sa môžeme pri informačných tabuliach na trati

zoznámiť s miestnym geologickým zložením, flórou a faunou. Cyklistická trasa začína so stúpaním v dĺžke asi 600m a prevýšením 35 výškových metrov. Stúpanie končí pri kríži postavenom za prvej svetovej vojny vojakmi a textom "Na velebenie pána boha a na pamiatku vojny postavili ranení vojaci v 1914-15". Od tohto bodu pokračuje náučný chodník s miernymi prevýšeniami a klesaniami a končí po asi 2,7km, kde z pieskového povrchu prechádzame zatočením doprava o 90 stupňov na povrch asfaltový.

Na celej tejto trase budeme stretávať aj peších turistov, pretože náučný chodník je používaný aj rekreantmi z Duchonky, ktorí navštevujú Kulháň pre skvelú možnosť dobre si pochutnať na čerstvých rybích špecialitách. V tomto bode sa nachádzame najbližšie k rekreačnej oblasti Duchonka. Cesta ďalej pokračuje dolinou Železnica už len po asfaltovom povrchu neustálim miernym stúpaním. Touto dolinou viedla úzkorozchodná železnica postavená v roku 1913 barónom Leopoldom Haupt-Stummerom, a ktorá slúžila až do roku 1964. Dobrý pozorovatelia bez námahy rozoznajú násyp trate a tiež je možné vidieť mosty a piliere traťových zariadení. Po asi 1km po odbočení na asfaltovú cestu budeme mať po ľavej strane studničku s výbornou pitnou vodou. Trošku problém je potok, ktorý leží medzi cestou a studničkou. Dá sa prekonať po kmeni stromu ležiacom ponad potok, alebo preskákaním skál v potoku. Potok nás sprevádza počas celej druhej polovice trasy a jemného žblnkania aj ochladzuje dolinu počas horúcich dní.

Končíme pri poľovníckej chate

Na konci trasy je poľovnícka chata. Tu sa nachádzame v najvyššom bode asi 400 metrov nad morom. Toto bola oblasť pôsobnosti partizánov v období Druhej svetovej vojny.

Zaujímavosti

Prírodná rezervácia Čepúšky

Čepúšky sú prírodná rezervácia v pohorí Považský Inovec so 4. stupeňom ochrany. Predmetom ochrany sú ojedinelé rastlinné spoločenstvá bezkolencového brezovo-dubového lesa Považského Inovca, ktoré nadväzujú na kyslý dubový les, ktorý je druhovo chudobnejší.

Náučný chodník Duchonka - Kulháň

Na chodníku je 22 informačných panelov, ktoré približujú prácu lesníkov, význam a funkcie lesa, faunu, flóru, informujú o ochrane prírody aj histórii osady Kulháň spojenej s ťažbou zlata, dreva, sklárstvom a ovčiarstvom. Na poslednom stanovišti náučného chodníka v Kulháni tiež odhalili pamätnýKAMEŇ profesorovi Hubertovi Bezačinskému, významnému slovenskému odborníkovi na pestovanie lesa.

História lesnej železnice

PDF dokument si môžeteSTIAHNUŤ na adrese: Lesná železnica.

Pre hladné žalúdky

http://www.kulhan.sk

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Predaj a servis bicyklov ŠTÚROVO Hasičská Strasse 3, 94301 Štúrovo
DISKONTBIKE Csl.Armady 6, 93401 Levice
CykloPoint, Nitra Chrenovská 16, 94901 Nitra
piko-bike, Komárno Meštianska 3018, 94505 Komárno

Podobné cyklistické trasy