Považský Inovec

Kraj/Krajina
Trenčiansky kraj
Región
Stredné Považie
Vzdialenosť
36 Km
Priemerný čas
05:00:00
Obtiažnosť
Ťažká
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
95% offroad, 5% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

csbikermag012013povazskyinovechradoklukalegal.gpx (7.219KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Náročná trasa pre zdatných cyklistov!

Pohorie Považského Inovca patrí do Fatransko-tatranskej oblasti Západných Karpát a rozprestiera sa na území troch krajov – Trnavského, Trenčianskeho a Nitrianskeho. Pohorie zaberá spolu približne 600 km2, v rámci ktorých ponúka množstvo turistických trás. Väčšina z nich je zjazdná aj na horských bicykloch, aj keď treba občas rátať s tým, že bicykel nebude niesť vás, ale vy ponesiete bicykel.

Aj naša trasa je jedna z tých náročnejších, ak však máte dobrú kondíciu, zvládnete ju. Myslite pri nej ale na dopravu, keďže nejde o okruh a konečný bod trasy sa nezhoduje s východiskovým.

Stúpanie na Marhát

Východiskovým bodom trasy je obec Banka pri Piešťanoch, kde sa napojíte na modrú turistickú značku, ktorá stúpa až do sedla Havran. Po absolvovaní úseku s dĺžkou približne 6 kilometrov budete križovať frekventovanú hlavnú cestu a v tomto momente sa zároveň odpojíte od modrej značky. Ďalej budete pokračovať po hrebeni – tu vedie trasa po červenej turistickej značke. Pred vami je technicky najnáročnejší úsek s dĺžkou približne 11 kilometrov. Počítajte s tým, že preverí aj vašu fyzickú kondíciu, pretože prakticky až k rozhľadni na Marháte sa stále stúpa.

Oživením sú len krátke zjazdy a technicky náročnejšie úseky po úzkom hrebeni, ktoré si vychutnajú technicky zdatní jazdci. Aj keď počas niektorých krátkych pasáží budete bicykel možno radšej tlačiť alebo znášať, určite nebudete ľutovať – a aspoň si lepšie vychutnáte pekné výhľady. Stúpanie sa končí na Marháte. Na tomto mieste vám rozhodne odporúčame urobiť si krátku prestávku, úplne najlepšie spojenú s návštevou rozhľadne.

K Tematínu a do Lúky

Odmenu za našliapané kilometre na Marhát vám poskytne pekný technický zjazd, ktorý vedie ďalej od rozhľadne. Lesný technický terén neskôr vystriedajú lúky, cez ktoré sa dostanete až do rekreačného strediska Bezovec. Tam sa môžete ešte pred posledným úsekom trasy občerstviť v šport chate Bezovec alebo v penzióne Bezovec. Za Bezovcom sa odpojíte z červenej značky, ktorá pokračuje ďalej po hrebeni. Posledný úsek dlhý približne 10 kilometrov tak absolvujete po modrej značke. Hneď za Bezovcom nasleduje krátke stúpanie.

Opäť vás čakajú prejazdy cez lúky, ktoré sa striedajú s peknými úzkymi singletrackmi v lese. A pomaly už budete vidieť v diaľke zrúcaninu hradu Tematín, ku ktorej sa trasa blíži. Až ho dosiahnete, doprajte si tam ešte posledný oddych pred veľmi pekným 6-kilometrovým zjazdom, ktorý vás privedie až do obce Lúka.

Náročnosť: 4

Náročná trasa hrebeňom Považského Inovca je určená zdatnejším cyklistom. Ak budete chcieť aj niečo vidieť (rozhľadňa Marhát, hrad Tematín) a dať si nejakú prestávku, počítajte približne s poldňovým výletom. Trasa vedie rozličným druhom terénu – od spevnených lesných zvážnic cez lúky až po úzke technické singletracky. Je vhodná výlučne pre horské bicykle.

Trasa: Vedie z Banky pri Piešťanoch do obce Lúka.

Dĺžka: 36 km

Prevýšenie: 1 327 m

Orientačný čas: 5 hodín


Zaujímavosti

Marhát

Marhát je najvyšší vrch Krahulčích vrchov. Donedávna čakal na vrchole turistov len 10-metrový kríž s nápisom Bože,[F1] ochraňuj turistov. Od roku 2008 tu však stojí drevená rozhľadňa vysoká 17 metrov, ktorá ponúka výhľad do širokého okolia. História Marhátu siaha až do praveku – bronzovej doby a staršej železnej doby.

Hrad Tematín

Pôvod hradu Tematín siaha do 13. storočia, prvá písomná zmienka o ňom sa nachádza v listine z roku 1270. Pôvodná gotická stavba hradu sa postupom času dostavovala a prerábala, do súčasnosti sa však z hradu zachovali len ruiny – obvodové murivá a konštrukcie, ale aj architektonické detaily ako vstupná padacia brána do horného hradu a kamenná konzola na hlavnej veži. K zrúcanine vedú turistické prístupové cesty z obcí Lúka, Hrádok a Bezovec. Hrad s nadmorskou výškou 564 metrov patrí medzi najvyššie položené hrady na Slovensku. V jeho blízkosti sa nachádza chránené územie Tematínske vrchy.

Jaskyňa Čertova pec

Jaskyňa Čertova pec je najstarším známym jaskynným osídlením u nás. Malá krasová jaskyňa bola osídlená človekom neandertálskeho typu, dnes je prírodnou pamiatkou v časti Inovecké predhorie (kataster obce Radošina) pohoria Považský Inovec. Je voľne prístupná verejnosti.

Veľká dolnosokolská jaskyňa

Ďalšia jaskyňa voľne prístupná verejnosti a zároveň prírodná pamiatka v pohorí Považského Invoca. Nachádza sa v časti Krahulčie vrchy v útvare Sokolie , približne 2,2 kilometra západne od vrcholu Marháta (kataster obce Hubina).

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Triexpert, s.r.o., Trenčín Soblahovská 3161, 91101 Trenčín
Bicykle-fitness Klapalkova, 91105 Trenčín
PELETON - ŠPORT, BICYKLE, SERVIS, HANDLOVÁ MESTSKÁ TRŽNICA, 972 51 Handlová
Shop.cyklomania.sk, Považská Bystrica Robotnícka 289, 01701 Považská Bystrica
Author bike centre, Trenčín Legionárska 43, 91101 Trenčín Trenčín
CykloShop.sk, Trenčín Legionárska 43, 91101 Trenčín
COSTA-BIKE, Nová Dubnica ul.Petra Jilemnického 838/17, 01851 Nová Dubnica
Miroslav Rizman - Oprava a predaj bicyklov, Považská Bystrica Šoltésovej 434/30, 017 01 Považská Bystrica
ENDUROBIKE Hollého 1915/8, 915 01 Nové Mesto nad Váhom

Podobné cyklistické trasy