Malé Karpaty: Pezinok - Pezinská Baba, Javorina, Veľká Homola a späť

Kraj/Krajina
Bratislavský kraj
Región
Bratislava
Vzdialenosť
30 Km
Priemerný čas
04:00:00
Obtiažnosť
Ťažká
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
90% offroad, 10% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

Popis cyklotrasy

Malé Karpaty

Rekreácia, šport a turistika

Malé Karpaty sú nevysoké, približne 100 km dlhé horské pásmo. Aj napriek svojej malej výške však poriadne vytŕčajú z nížin, ktoré ich obklopujú. Na rekreáciu, šport a turistiku ich s veľkou obľubou využívajú najmä Bratislavčania, pretože na ich území sa nachádzajú napríklad aj Mestské lesy v Bratislave.

Práve tento úsek od Bratislavy, prakticky až po sedlo Pezinská Baba, je najmä cez víkendy veľmi frekventovaný a stretnete na ňom dosť cyklistov a turistov. Hneď za ním, smerom na severovýchod, sa však nachádzajú lokality Zochova chata a Harmónia nad Modrou, ktoré takisto ponúkajú dobré podmienky na cyklistiku. Jednak, samozrejme, na horskú, ale vďaka hustej sieti kvalitných lesných a asfaltových ciest aj na cestnú, prípadne na rodinné výlety na trekkingových bicykloch. Ak si teda chcete užiť výjazdy na menej frekventovaných, ale zaujímavých miestach MK, máme pre vás niekoľko tipov práve v okolí Pezinka, Zochovej chaty a hradu Červený KAMEŇ.


Červený Kameň

Okruh s dĺžkou 26 km a prevýšením 831 m sa začína na parkovisku pri Zochovej chate, odkiaľ pokračuje miernym stúpaním na hrebeň. Na úseku medzi Hubalovou a sedlom Skalka prechádza trasa cez zvernicu a obchádza Taricove skaly, ktoré nie sú na bicykli prejazdné. Od sedla Skalka pokračuje okolo zvernice zvlneným terénom po modrej TZ až na Sklenú hutu, kde sa napája na zelenú TZ, po ktorej po niekoľkých kilometroch jazdy začne klesať do Častej. Odtiaľ sú to na hrad Červený KAMEŇ iba asi 2 kilometre mierneho stúpania. Poslednú pasáž trasy tvorí návrat cez Hornú Pílu a Papierničku opäť na Zochovu chatu. Trasa je vhodná pre horské bicykle a zdatných cyklistov vzhľadom na svoju vysokú náročnosť (4).

Na rozhľadňu Kukla

Okruh s dĺžkou 15 km a prevýšením 460 m z obce Dubová na Zochovu chatu a menej známu rozhľadňu Kukla. Trasa sa začína v Dubovej, odkiaľ sa cez Kráľovú dostanete do Harmónie. Z Harmónie sa začína stúpanie na Zochovu chatu, v polovici ktorého sa prechádza okolo dominantného kremencového skalného útvaru Medvedia skala. Zo Zochovej chaty sa cez Tri kopce dostanete na začiatok stúpania k rozhľadni, ktoré je v záverečnej časti veľmi prudké. Pozor, prudký je aj zjazd z Kukly smerom k rekreačnému stredisku Fúgelka nad obcou Dubová. Trasa je vhodná pre horské bicykle a zdatných cyklistov vzhľadom na svoju vysokú náročnosť (4).

Pezinská Baba – Veľká homoľa

Náročný okruh sa začína stúpaním z Pezinka na Pezinskú Babu, odkiaľ pokračuje obchádzkou Čmeľku do sedla Javorina. Zo sedla Javorina sa dajú vybrať dve alternatívy: ťažšia s náročnými stúpaniami, klesaniami, ale aj peknými výhľadmi priamo cez hrebeň a Skalnatú alebo ľahšia –obchádzkou hrebeňa po zvážnici. Nech už si na tomto úseku zvolíte ktorúkoľvek alternatívu, od Čermákovej lúky budete postupne stúpať k rozhľadni Veľká homoľa, od ktorej si potom užijete skoro 10-kilometrový zjazd do Pezinka. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

Náročnosť: 4

Trasa: Okruh vedie z Pezinka na Pezinskú Babu, do sedla Javorina k rozhľadni Veľká homoľa a späť.

Dĺžka: 30 km

Prevýšenie: 1 046 m

Orientačný čas: 4 hod.

Náročný okruh s východiskovým a záverečným bodom v Pezinku si môžete uľahčiť, ak využijete obchádzku hrebeňa zo sedla Javorina. Ak si však trúfate, ťažší variant vás odmení peknými výhľadmi na okolie. V závere trasy si každý užije zjazd do Pezinka. Trasa je vhodná pre horské bicykle.

Odporúčame

Elesko

Vinársky komplex ELESKO nájdete v prekrásnom prostredí priamo vo viniciach v blízkosti Modry. Stredisko je postavené v jedinečnej modernej architektúre a v areáli uprostred viníc sa rozprestiera aj múzeum súčasného svetového moderného umenia – ZOYA MUSEUM. Pre návštevníkov vinárskeho komplexu je pripravená „cesta poznania" výroby vína a súčasťou komplexu sú aj degustačné priestory, pikniková záhrada a reštaurácia zameraná na špeciality tradičnej, domácej, slovenskej a českej kuchyne.Bližšie informácie nájdete na stránke www.elesko.sk.

Pezinok

Mesto Pezinok je súčasťou Malokarpatskej vínnej cesty ktorá spája z vinárskeho hľadiska najpozoruhodnejšie body regiónu. Počas ochutnávok miestnych vín a špecialít, vínoték a múzeí je možné bližšie sa oboznámiť s pestovaním a spracovaním viniča v regióne. Aj napriek tomu, že Pezinok má tisícročnú históriu týkajúcu sa výroby vína, ponúka návštevníkom oveľa viac zaujímavostí z oblasti histórie, umenia a tradícií. Miestne pozoruhodnosti je možné spoznávať prostredníctvom náučných chodníkov, ktoré sú rozdelené do troch oblastí: Náučné chodníky zamerané na spoznávanie prírody – napríklad Lesnícky náučný chodník, Vinohradnícky náučný chodník, Banský náučný chodník, Náučné chodníky zamerané na spoznávanie histórie a miestnych tradícií – napr. Historický okruh a Náučné chodníky pre milovníkov dobrého vína a jedla – napr. Kulinársky náučný chodník. Bližšie informácie nájdete na stránke www.pezinok.sk.

Zaujímavosti

Rozhľadňa Kukla

Kukla (564 m n. m.) je vrch nad obcou Dubová, na ktorého vrchole sa nachádza rozhľadňa, ktorá bola zrekonštruovaná v roku 2007. Na západnej strane Kukly je 25 m bralo Čertove zuby, vhodné aj na cvičné lezenie. Na južnom úpätí je chatové stredisko a rekreačný tábor Fúgelka.

Rozhľadňa Veľká homola

Rozhľadňa na Veľkej homoli bola vybudovaná v roku 2001. Jej výška je 20 metrov a ponúka kruhový ďaleký rozhľad na panorámu Malých Karpát, Považský Inovec, Tríbeč aj rakúske Alpy. Je ľahko dostupná po hustej sieti turistických značkovaných chodníkov zo všetkých strán.

Červený Kameň

ČervenýKAMEŇ leží hrad nad obcou Častá. Hrad je v správe Slovenského národného múzea – Múzea Červený Kameň. Múzeum sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku. Súčasťou areálu je aj francúzsky park na predhradí.

Panský dom

Panský dom v osade Piesok stojí na konci „panského chodníka", ktorý modranskí mešťania používali na výlety do Malých Karpát. V tejto horárni sa v roku 1881 zišla početná skupina slovenských národovcov a založila „Modranské meštianske kasíno". Činnosť kasína bola zameraná na kultúrne a spoločenské podujatia (divadlo, spevokol, knižnica, čítanie kníh a časopisov, majálesy), ale aj vychádzky do modranských hôr. V rámci svojej činnosti spolok vyhľadával aj turistické chodníky, z nich okolo 50 km bolo v roku 1892 vyznačkovaných, vydal mapu Malých Karpát, začal budovať letovisko Harmónia a dal podnet na založenie „Modranského turistického spolku".

Medvedia skala

Dominantný kremencový skalný útvar medzi Harmóniou a Zochovou chatou. Pod skalami sa nachádzajú už sčasti zasypané šachty, ktoré, zdá sa, slúžili na ťažbu antimónu.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Cyklo24.sk Nám. 1. mája 8, 90301 Senec
PRO CYCLING shop, Bratislava Jungmannova 20, 85101 Bratislava
Chillis bike, Bratislava Šustekova 25, 851 04 Bratislava
PG-Bikes Slovakia Dvořákovo nábrežie 4, 810 06 Bratislava
BAJKULA - original bike shop, Bratislava Karpatská 28, 811 05 Bratislava
OUTDOOR INDIVIDUAL - cyklo a outdoor oblečenie Námestie SNP 13, 81106 Bratislava