Liptov - Na biku z Vlkolínca do Pribyliny

Kraj/Krajina
Žilinský kraj
Región
Liptov
Vzdialenosť
70 Km
Priemerný čas
06:00:00
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Trek
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
20% offroad, 80% asfalt

Popis cyklotrasy

Sezóna prináša horským cyklistom veľkú zmenu. Liptov sa totiž mení na cykloregión nielen lokálneho významu, ale so všetkými vymoženosťami a službami, ktoré poznáme zo zahraničia. Jednotlivé trasy na seba nadväzujú a možno ich spájať do väčších okruhov, pričom nosnou je práve tematická cyklotrasa Vlkolínec – Pribylina. Táto spája všetky najvýznamnejšie turistické centrá, atrakcie a zaujímavosti regiónu po dych vyrážajúcej prírodnej kráse Tatier.

Na čo sa pripraviť

Tematická cyklotrasa vedie po rôznorodom teréne s dĺžkou tesne nad 70 kilometrov. Po krátkom klesaní z Vlkolínca do Ružomberka terén neustále stúpa, najťažší je približne 10 km dlhý úsek od Pavčinej Lehoty po Závažnú Porubu. Odtiaľ ostáva ešte 20 km do cieľa, treba si preto sily primerane rozložiť. Keďže je celá cyklotrasa vedená pomedzi dedinky, nie je problém kdekoľvek zastať na občerstvenie, oddýchnuť si pri pamiatkach či osviežiť sa prírodnými prameňmi v okolí trasy.


Vlkolínec – Lazisko

Cyklotrasa sa začína vo Vlkolínci, z ktorého klesá smerom do Ružomberka po modrej značke. Miernym stúpaním pokračuje cez Liptovskú Štiavnicu do Partizánskej Ľupče. Približne na polceste medzi oboma dedinkami odporúčame zastaviť sa pri Sliačskych travertínoch. Po príjazde do Partizánskej Ľupče sa trasa spája s červenou značkou (odbočujete doprava) a mierne klesá pomedzi polia a lúky po asfaltkách aj lesných cestách do Liptovských Kľačian. Partizánska Ľupča sa výborne hodí ako miesto na prestávku – zachované námestie obklopené historickými budovami dýcha atmosférou najstaršieho baníckeho mesta Liptova. Nasleduje asi 8-kilometrový úsek vedúci po štátnej ceste až do Laziska, ktoré sa nachádza približne v polovici trasy a poteší najmä udržiavaným oddychovým miestom s prírodným prameňom.

Lazisko – Pribylina

Po obci Lazisko nasleduje krátke stúpanie a príjemný nenáročný zjazd do Pavčinej Lehoty, kde križujete vjazd do Demänovskej doliny a pokračujete k najťažšiemu úseku trasy s „nekonečnými" stúpaniami až do Závažnej Poruby. Odtiaľ pokračujte na Liptovský Ján a ďalej po asfalte do Podturne, pričom prechádzate ponad rieku Váh. Popri rieke (zľava) smerujete do Liptovského Hrádku, kde si dajte pozor a správne odbočte doľava – značenie v tomto mieste nie je úplne jasné. Musíte totiž prejsť na opačnú stranu štátnej cesty a napojiť sa na hlinený chodník popri rieke Belá (pôjdete proti prúdu). Od Liptovského Petra je už terén viac-menej rovinatý a nenáročný, v plnej miere si môžete užiť kolorit krajiny – najmä Západné Tatry pred vami a Nízke Tatry za vaším chrbtom. Prejazd cez štátnu cestu pred obcou Vavrišovo nie je najšťastnejšou voľbou, no pri troche pozornosti nie je problémom. Následne sa po poľných cestách dostanete až do Pribyliny, ktorá je cieľom cyklotrasy. Z nej máte viacero ďalších značených cyklotrás, či už na návrat, alebo na predĺženie celej trasy.

Návrat

Nech sa na tematickú trasu napojíte kdekoľvek, pri ceste späť rozhodne odporúčame využiť CYKLO & AQUA bus, ktorý počas celej letnej sezóny (od 1. 7. 2013 do 15. 9. 2013) premáva medzi najvýznamnejšími zastávkami.


Náročnosť: 2

Celá cyklotrasa ponúka obrovské množstvo zaujímavých miest, scenérií, výhľadov a pamiatok v oblasti Horného aj Dolného Liptova. Na výlet si vyhraďte celý deň – trasa je hlavne spoznávacia, budete pomerne často stáť napriek tomu, že ako taká nie je fyzicky obzvlášť náročná. My sme pre krátkosť času vyrážali až z Liptovského Jána, takže sme si trasu výrazne skrátili (viď profil). Ideálny je trekingový bicykel, prípadne MTB hardtail, okrem cestného bicykla ju však zvládnete na čomkoľvek.

Trasa: Východiskovým bodom je obec Vlkolínec, prechádzate celým Liptovom a cieľom trasy je dedinka Pribylina; my sme vyrazili až z Liptovského Jána

Dĺžka: z Liptovského Jána 18,94 km (celá trasa 70,1 km)

Prevýšenie: 228 m (z Liptovského Jána)

Orientačný čas: 2 až 3 hod. skrátený variant, 5 až 6 hodín celá trasa

Odporúčame:

CYKLO & AQUA bus

Využitie takúto možnosť dopravy. Premáva na linkách:

Linka A (piatok, sobota a nedeľa): na trase Tatralandia – Lipt. Mikuláš – Lipt. Hrádok – Pribylina – Podbanské a späť.

Linka B (piatok, sobota a nedeľa): na trase Tatralandia – Lipt. Sielnica – Bešeňová – Lúčky – Biely Potok – Vlkolínec – Ružomberok – Hrabovo a späť.

Linka C: na trase Jasná – Tatralandia – Jasná.

Liptov bike Rental
požičovňa klasických a elektrických bicyklov

Liptovský Mikuláš – Demänová 497

tel.:+421 918 060 803

www.cyklo-liptov.sk

otvorené denne od 9.00 do 20.00

Zaujímavosti

Naše tipy

Demänovská dolina

Tematická trasa križuje aj Demänovskú dolinu, kam však určite odbočte, ak budete mať dostatok síl a času. Nájdete tu hneď dve rozličné jaskyne – Demänovskú jaskyňu slobody a Demänovskú ľadovú jaskyňu, ktoré patria k najkrajším a najvyhľadávanejším jaskyniam na Slovensku. Demänovský jaskynný systém je totiž najdlhšou speleologicky prepojenou krasovou sústavou na Slovensku. Uvidíte sintrovú výzdobu, ľadové stĺpy, stalaktity aj stalagmity. Na konci doliny sa nachádza bikepark Jasná pre všetkých, ktorí obľubujú drsnejšiu jazdu na biku.

Akvaparky

Liptovský región je bohatý na akvaparky – od letného termálneho kúpaliska TERMAL RAJ Liptovský Ján cez celoročne otvorené kúpele Lúčky (Aqua-Vital park) až po areál Gino Paradise Bešeňová alebo najväčší komplex Aquapark Tatralandia. Všetky miesta máte poruke a ľahko sa k nim dostanete, či už na bicykli, alebo cyklobusom.

Liptovský Hrádok

Liptovským Hrádkom prechádzate tesne pred koncom tematickej trasy a rozhodne by ste si nemali nechať ujsť tamojší hrad a kaštieľ. K takzvanému „vodnému hradu" zo strán chránenému ramenami rieky Belá bol v 17. storočí pristavaný renesančný kaštieľ. Po poslednej rekonštrukcii máte možnosť vidieť kompletné nádvorie aj s interiérom kaštieľa.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

DEMO obchod - Platený profil, Liptovský Mikuláš Bellova 696/2, 03101 10490
Kubicašport, Žilina Osloboditeľov 17, 01001 Žilina
Škvarka CYKLO ŠPORT, Dolný Kubín Radlinského 30, 026 01 Dolný Kubín
ELITE BIKE, Dolný Kubín Aleja Slobody 3054, 026 01 Dolný Kubín
VELO sprint - original bike shop, Žilina A.Kmeťa 1, 010 01 Žilina
Elitebikes Oravska 2351/2, 01001 Žilina
Ľudovít Weck-Datamarket Bratislavská 31, 01001 Žilina
MD-centrum Košťany nad Turcom 283, 03841 Košťany nad Turcom

Podobné cyklistické trasy