Bratislava - Devínska Kobyla

Kraj/Krajina
Bratislavský kraj
Región
Bratislava
Vzdialenosť
11 Km
Priemerný čas
02:00:00
Obtiažnosť
Stredná
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
70% offroad, 30% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

Popis cyklotrasy

Devínska Kobyla - Nové MTB trasy v lokalite

Konečne aj Bratislava robí niečo pre cyklistov, a to dokonca horských!

Vďaka iniciatíve občianskeho združenia SLOMBA a Bratislavského samosprávneho kraja vznikne na úbočiach masívu Devínskej Kobyly nová sieť zaujímavých cyklotrás. K dispozícii bude bezpečná a k prírode ohľaduplná sieť značených cyklotrás s celkovou dĺžkou 37 km.

Spojenie štyroch mestských častí

V okolí Devínskych Karpát je viacero možností bezplatného parkovania na miestach, kde sa začínajú cyklotrasy vedúce k masívu Devínskej Kobyly. Vybrať si môžete medzi parkoviskom pod hradom Devín, parkovaním v Dúbravke alebo v Devínskej Novej Vsi. Nové cyklotrasy sú určené najmä horským či krosovým bicyklom. Navzájom spoja štyri bratislavské mestské časti: Dúbravku, Devínsku Novú Ves, Devín a Karlovu Ves.V zastavanej časti územia je povrch cyklotrás asfaltový, v lese sú trasy zastúpené nespevnenými širokými udržiavanými lesnými cestami a chodníkmi. V prirodzenom strede spleti nových cyklotrás a turistických chodníkov, na križovatke pri Dúbravskej Hlavici, bude osadený aj informačný panel s aktuálnou cykloturistickou mapou okolia.

Čo vás čaká

Jednotlivé cykloturistické trasy boli navrhované tak, aby predovšetkým chránili okolitú prírodu, keďže prechádzajú 2. a 3. stupňom ochrany prírody. Zároveň však spájajú obľúbené východiská na výlety a sú koncipované tak, aby uspokojili čo najviac cykloturistov – či už rodiny s deťmi, alebo aj náročnejších bikerov.


Najzaujímavejšou cyklotrasou na Devínskej Kobyle sa určite stane trasa, ktorá sa začína na konečnej zastávke MHD na Dlhých Dieloch a vedie celá mimo verejnej automobilovej dopravy. Od Dlhých Dielov pokračuje stúpaním na Kráľov vrch a jemne zvlneným terénom po príjemnom lesnom chodníku prechádza cez Jezuitské lesy a Švábsky vrch na asfaltovú cestu, po ktorej sa po niekoľkých stovkách metrov dostanete na križovatku turistických a cykloturistických trás pod Dúbravskou Hlavicou. Na tomto mieste nájdete čoskoro aj orientačnú cykloturistickú mapu celého masívu Devínskych Karpát. Odtiaľto sa pokračuje ešte niekoľko metrov po asfaltovej ceste, ale na najbližšej križovatke treba odbočiť doľava na širokú lesnú cestu, ktorá príjemným a jemne zvlneným profilom obchádza vrchol Devínskej Kobyly. Po tejto lesnej ceste vedie trasa až nad Devínsku Novú Ves, kde sa stáča doprava a vracia sa po druhej strane späť, smerom k Dúbravskej Hlavici. Záver stúpania je strmší, treba rátať aj tým, že kúsok budete musieť bicykle tlačiť vedľa seba. Od Dúbravskej Hlavice sa možno do východiskového bodu vrátiť tou istou trasou alebo využiť niektorú z ďalších ôsmich novovznikajúcich cyklotrás.

Dlhé Diely – Dúbravská Hlavica – Okolo Devínskej Kobyly – Dúbravská Hlavica

Náročnosť: 3

Trasa: Trasa sa začína na Dlhých Dieloch, obchádza vrchol Devínskej Kobyly a prichádza k Dúbravskej Hlavici; odtiaľ ponúka možnosť využiť na návrat rôzne trasy.

Dĺžka: 11,4 km po Dúbravskú Hlavicu; 15,6 km späť na Dlhé diely rovnakou cestou

Prevýšenie: 568 m Orientačný čas: 2 hod. (2,5 hod. späť na Dlhé Diely)

Tento cyklistický okruh zvládne každý cyklista, nie je fyzicky náročný, výnimku tvorí len niekoľko metrov prudšieho stúpania späť na Dúbravskú Hlavicu. Okruh bude značený zeleným cyklistickým značením. Vedie peknou prírodou po kvalitných lesných cestách a chodníkoch, neminie ani viacero zaujímavých miest. Na niekoľkých miestach máte možnosť zmeniť trasu. Odporúčame vziať si horský bicykel s odpruženou prednou vidlicou, zvládnete to však bez problémov aj na krosovom bicykli. Celá trasa sa dá prejsť s prestávkami na oddych či fotenie v pohode za dve hodiny, s deťmi rátajte s nejakou polhodinkou navyše.


Zaujímavosti

Devín

Devínsky hrad patrí spolu s Nitrianskym a Bratislavským hradom k najstarším historicky doloženým hradom na Slovensku. Jeho zrúcaniny sa rozprestierajú na skalnom brale nad sútokom riek Moravy a Dunaja v bratislavskej mestskej časti Devín. Hrad bol v roku 1961 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Hrad je v súčasnosti zakonzervovaný, nachádzajú sa tu výstavné priestory. Od 30. rokov 20. storočia sa tu realizuje aj archeologický výskum a v jednotlivých častiach hradu sú vyznačené pôdorysy objavených stavieb. Od roku 1985 sa chráni aj hradná skala, ktorá sa vyhlásila za národnú prírodnú pamiatku.


Sandberg

V lokalite Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Devínska Kobyla s mimoriadnym botanickým, zoologickým a geologickým významom žijú viaceré chránené a ohrozené druhy. Do NPR patrí aj významná paleontologická lokalita Sandberg, ktorá leží na jej severozápadnom okraji na území mestskej časti Devínska Nová Ves. Na Sandbergu sa našlo okolo 300 druhov skamenelín ulitníkov, lastúrnikov, ježoviek, hubiek, dierkavcov, ale aj väčších morských a suchozemských živočíchov. V roku 1964 bol Sandberg vyhlásený za chránené nálezisko. Cyklisti musia rešpektovať, že v NPR je jazda na bicykli zakázaná.


Nový Cyklomost slobody

Dlho očakávanou stavbou v tejto lokalite je nový Cyklomost slobody, ktorý sa slávnostne otvoril 22. septembra a spája Devínsku Novú Ves a rakúsky Schloss Hof. Cyklisti tak využijú spojenie slovenských a rakúskych cyklotrás. Je to zaujímavá, moderná stavba so zachovanou malou historickou časťou mosta na rakúskej strane.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Cyklo24.sk Nám. 1. mája 8, 90301 Senec
PRO CYCLING shop, Bratislava Jungmannova 20, 85101 Bratislava
Chillis bike, Bratislava Šustekova 25, 851 04 Bratislava
PG-Bikes Slovakia Dvořákovo nábrežie 4, 810 06 Bratislava
BAJKULA - original bike shop, Bratislava Karpatská 28, 811 05 Bratislava
OUTDOOR INDIVIDUAL - cyklo a outdoor oblečenie Námestie SNP 13, 81106 Bratislava