Bratislava - Cerová dráha

Kraj/Krajina
Bratislavský kraj
Región
Bratislava
Vzdialenosť
11 Km
Priemerný čas
01:00:00
Obtiažnosť
Ľahká
Vhodné pre bicykel
Horský / MTB
Hodnotenie
Nehodnotené
Terén
95% offroad, 5% asfalt

Prevýšenie

Prevýšenie

cerovadrahagps.gpx (49.96KB)
Upozornenie: GPS dáta je potrebné upraviť pre Váš prístroj a cyklotrasu odporúčame pred jazdou priamo v prístroji skontrolovať.

Popis cyklotrasy

Bratislava - Cerová dráha / SloMBA trail

Cerová dráha vznikla obnovením starého poľovníckeho chodníka, ktorý bolo treba upraviť a zrekonštruovať. Singletrack je určený horským cyklistom a nemusia sa ho báť ani menej zdatní či rekreační jazdci. Vedie príjemným prostredím Bratislavského lesoparku a na jeho trase si užijete rozličné typy lesa, horské lúky aj kamenisté pasáže. Singletrack s dĺžkou viac ako 10 kilometrov je značený modrými céčkami. Smer jazdy si môžete zvoliť – Cerová dráha je prejazdná obojsmerne, a to od Malého Slavína až nad bufety Rotunda na Železnej studienke alebo opačne. Na Železnej studienke sa singletrack napája na zelenú cyklotrasu Greenbike Tour.

Užite si to podľa svojich predstáv

Cerová dráha vedie na niektorých úsekoch iba niekoľko metrov od známych a – najmä cez víkend – veľmi frekventovaných ciest. Aj napriek tomu však dokáže poskytnúť bikerom úplne iné zážitky z jazdy, než na aké sú bežne zvyknutí. A hoci tento singletrack využíva väčšina cyklistov iba ako súčasť trasy dlhších cyklovýletov, nudiť sa nebudete ani vtedy, ak si ho prejdete obojsmerne v rámci krátkeho výletu. Jazda z každého smeru má totiž úplne iný charakter.Prístup

Na Cerovú dráhu sa môžete napojiť na troch miestach. Na všetkých je vstup na singletrack označený. Kde to teda je?

Nad Rotundou na Železnej studienke – stúpate necelý kilometer po zelenej cyklotrase Greenbike Tour, neskôr sa zo stúpania odpojíte vpravo a pokračujete singletrackom po vrstevnici.

Na Malom Slavíne – na tomto mieste sa križuje niekoľko ciest, ale s orientáciou nebudete mať problém. Ak pôjdete od krytých prístreškov za ohniskami smerom na Pánovu lúku, začiatok Cerovej dráhy budete mať po pravej strane.

Na asfaltovej ceste medzi II. kameňolomom (asfaltka Železná Studienka – Biely kríž) a Kačínom – v tomto prípade sa môžete rozhodnúť, či absolvujete kratší úsek smerom k Rotunde (v smere stúpania vľavo), alebo väčšiu časť singletracku smerom na Malý Slavín (v smere stúpania vpravo a následne cez mostík).


Napojenie na ďalšie cyklotrasy

Ak chcete Cerovú dráhu prejsť v rámci dlhšej trasy, máte niekoľko možností – singletrack sa totiž plynulo napája na ďalšie cyklotrasy na území lesoparku. Skúste sa napojiť na týchto miestach:

Bufety Rotunda – môžete pokračovať po zelenej cyklotrase Greenbike Tour či modrej cyklotrase – spojnici Karpatskej cesty s Lamačom –, ktorá prechádza cez Kačín.

Malý Slavín – môžete pokračovať po zelenej cyklotrase Greenbike Tour v smere na Biely kríž alebo sa po nej vrátiť opäť na Železnú studienku. Modrá cyklotrasa vás z tohto miesta dovedie až do Marianky. Žltou cyklotrasou, ktorá je na začiatku súbežná s modrou cyklotrasou, sa dostanete zase do Stupavy. Odtiaľ sa dá ešte pokračovať napríklad na Pajštún alebo Košarisko.

Zaujímavosti

Malý Slavín

Malý Slavín sa nachádza približne v polovici lesnej cesty medzi Račou a Mariankou, uprostred malokarpatských lesov. Toto miesto je obľúbenou zastávkou turistov a výletným cieľom obyvateľov Bratislavy a okolia. Okrem pomníčka posledného odpočinku dvoch sovietskych vojakov sa tu nachádza aj areál s ihriskom, krytými prístreškami a ohniskami. Miesto je zároveň križovatkou niekoľkých cykloturistických trás.

Kačín

Zrekonštruovaný areál Kačín v Bratislavskom lesoparku môžu (nielen) Bratislavčania využívať od apríla minulého roka. Zámerom celej rekonštrukcie boli dosiahnutie funkčnosti, ale aj modernej estetiky a výtvarnej symboliky, na ktorú navádza samotný názov lokality – Kačín. Pri vstupe sú výtvarné prvky z prírodného kameňa – dva kamenné obelisky a socha kačky. Návštevníci tu nájdu dva veľké altány so sedením, spoločné veľké ohnisko, gril na drevené uhlie, menšie samostatné ohnisko, výhľadové lavičky či lavičky so stolmi. Určite privítajú aj umiestnenie veľkého informačného panelu s cyklomapou. Areál dopĺňajú prvky z prírodného kameňa a detské ihrisko pre deti.

Sedačková lanovka

Sedačková lanovka Železná studienka – Kamzík (Koliba) je v širokom okolí jedinou atrakciou tohto druhu. Lanovka v minulosti fungovala v rokoch 1972 až 1990. Potom ju čakali ťažké roky chátrania, ktoré sa nakoniec podarilo zastaviť celkovou rekonštrukciou. Od roku 2005 je tak sedačková lanovka opäť v prevádzke. Využiť jej služby môžete celoročne – vždy od štvrtka do nedele a počas sviatkov. Premáva každú hodinu od 10,00 do 18,00 hod a odvezie vám aj váš bicykel. Lanovka má prevýšenie 186 metrov a za jednu hodinu prevádzky môže previezť až 342 osôb. Posedíte si tu viac ako 8 minút, počas ktorých sa môžete kochať skvelým výhľadom na Malé Karpaty. Po vystúpení vás v hornej stanici privíta príjemná reštaurácia turistického charakteru.

Fotogaléria

Recenzie

Cykloobchody a servis bicyklov

Cyklo24.sk Nám. 1. mája 8, 90301 Senec
PRO CYCLING shop, Bratislava Jungmannova 20, 85101 Bratislava
Chillis bike, Bratislava Šustekova 25, 851 04 Bratislava
PG-Bikes Slovakia Dvořákovo nábrežie 4, 810 06 Bratislava
BAJKULA - original bike shop, Bratislava Karpatská 28, 811 05 Bratislava
OUTDOOR INDIVIDUAL - cyklo a outdoor oblečenie Námestie SNP 13, 81106 Bratislava