Projekt, ktorý cyklotrasami prepojí Európu. Počuli ste už o EuroVelo?

Sieť cyklotrás, ktoré majú viesť celou Európu, sa volá EuroVelo a bola predstavená v roku 2016. Tvorí ju až 15 cyklotrás, ktoré sú dlhé od 1300 až po viac ako 10 000 kilometrov. V roku 2020, kedy je naplánované kompletné dokončenie všetkých ciest, by mali spolu dosahovať dĺžku viac ako 70 000 kilometrov.


Precestovať Európu na bicykli

EuroVelo spravuje Európska cyklistická federácia. Cieľom projektu je zlepšenie podmienok pre cykloturistiku, ale trasy sa využívajú aj pre pravidelné lokálne cestovanie na kratšie vzdialenosti. Sú vedené podľa možností mimo rušnej dopravy.

Nakoľko trasy prechádzajú celým kontinentom, môžete na nich zažiť všetky možné podmienky. Preto si na EuroVelo prídu na svoje nadšenci pre crossové aj cestné bicykle. Rovinky s asfaltovými cestami, ale aj hornaté úseky bez spevneného povrchu, každý cyklista si užije svoj povrch do sýtosti. Predovšetkým crossové bicykle sú pre tieto trasy skvelým univerzálnym riešením.

Na Slovensku máme možnosť vyskúšať si tri z pätnástich cyklotrás. Konkrétne EuroVelo 6, 11 a 13. Váš cestný bicykel zaiste dostane zabrať aj v našich končinách.

Cesta Železnej opony

Najdlhšou zo siete je zároveň aj najzaujímavejšia Cesta Železnej opony (Iron Curtain Trail). Ako jej názov nepovedá, vedie pozdĺž niekdajšej hranice medzi západom a východom Európy. Od Barentsovho mora až po Čierne prejde 20 krajinami, vrátane Slovenska. Celková dĺžka je 10 400 kilometrov. V jednotlivých krajinách má cesta rôzne vlastnosti a môžete na nej zažiť malé dedinky, veľké mestá, rozvinuté oblasti, ale aj regióny bez ľudského osídlenia.

Jej malú časť môžete absolvovať v okolí Bratislavy. Konkrétne je to 90 kilometrov popri Dunaji a Morave. Na trase sa nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok, ako sú hrad Devín, bunkre z obdobia pred druhou svetovou vojnou či rôzne malé dedinky Záhoria. Na Slovensku je takmer bez prevýšenia a takmer celá s asfaltovým povrchom, čo ju predurčuje najmä pre cestnú cyklistiku, a s jej dĺžkou je vhodná aj pre menej skúsených cyklistov.

Možno ste o EuroVelo ešte nepočuli, no tento projekt si rozhodne zaslúži nielen našu pozornosť, ale aj reálnu skúsenosť s trasami. Na začiatok aspoň u nás na Slovensku. Ak vám ešte k tomu chýba poriadny bicykel, navštívte eshop inSPORTline.sk, kde môžete nakúpiť aj na splátky bez navýšenia a so zárukou až 10 rokov!

Buďte s nami v kontakte

Komentáre