Elektrobicykel nie je motorka, stále je to na vás

Cykloturistika je aktivita, ktorá sa teší obľube každoročne od prvých jarných lúčov až po prvé prízemné mrazy. Celé rodiny naprieč viacerými generáciami cez víkendy vyrážajú do prírody, na cyklistické chodníčky a užívajú si aktívny pobyt na čerstvom vzduchu.

Vekom však sily ubúdajú, no vy stále chcete tráviť čas s deťmi alebo vnúčatami. Možno nastal čas vyskúšať elektrobicykel.

Čo to je a ako to funguje?
Ako sa určite dovtípite, ide o bicykel, ktorý má aj elektrický motor. Veľmi dôležité je vedieť, že motor elektrobicykla vás nebude hnať vpred ako motorka. Jeho princíp je postavený na tom, že iba násobí výkon, ktorý do pedálov vložíte vy. Motor je teda asistenčný a dokonca sa podľa Európskej legislatívy musí táto asistencia sama vypnúť pri rýchlosti maximálne 25 kilometrov za hodinu. Takže žiadne pretekanie, iba jednoduchší relax.

Tým, že najdôležitejšia činnosť zostáva na vás, je tento spôsob bicyklovania pre vaše telo a kĺby stále prospešný, no zároveň menej namáhavý. Bicykle sú vybavené aj cyklopočítačom, ktorý sleduje, ako jazdíte, koľko úsilia vkladáte do šliapania, akú máte rýchlosť a podobne. Zároveň ponúka aj rôzne módy jazdy, ktoré ovplyvňujú, ako veľmi vám bicykel pomôže a tiež sa im prispôsobuje výdrž batérie a dojazd. Ten sa pohybuje na úrovni niekoľkých desiatok až približne 150 kilometrov.

Aké sú ceny elektrobicyklov?
Bežne sú elektrické dvojkolesové tátoše dostupné v obchodoch od 800 až po niekoľko tisíc eur. Závisí to na veľkosti batérie, konštrukcií, dizajne, využití, na ktorý je bicykel určený. Napríklad profesionálny horský elektrobicykel ťažko dostať pod štyri tisícky. Pamätajte však na to, že ak na začiatku investujete viac, máte postarané o bezstarostnú prevádzku. Ak chcete, aby sa vám investícia aj vrátila, je takmer nutné využívať bicykel čo najčastejšie. To ale nebude problém, keď ho už raz vyskúšate.
Elektrobicykle kúpite na: www.insportline.sk

Buďte s nami v kontakte

Komentáre