Chystáte sa zlepšiť si kondičku bicyklovaním? Vyberte si typ, ktorý je pre vás vhodný

Jazda na bicykli vám pomôže zbaviť sa nadbytočných kíl, zotaviť sa po zranení a dokonca pomocou nej bude váš mozog bystrejší. Ako si však vybrať správny typ bicykla?


Existuje množstvo bicyklov, ktoré vám dokážu splniť akékoľvek potreby presne podľa vašich predstáv.

Niektorí ľudia radi jazdia v meste, iní radi pretekajú a ďalší radi jazdia rýchlo. Pri výbere bicykla sa musíte v prvom rade rozmyslieť čo všetko budete od bicykla potrebovať, ako často ho budete používať a koľko ste do kúpy ochotní investovať.

Dnešný presýtený trh obsahuje veľké množstvo rôznych druhov bicyklov. Ak budete jazdiť po ceste, pravdepodobne budete potrebovať cestný bicykel. Ak chcete jazdiť po horách, horský bicykel bude určený práve pre vás. Avšak na čo sú potom trekingové a crossové bicykle? Aké základné druhy teda poznáme a aký je v nich rozdiel?

1. Mestské bicykle

Mestské bicykle môžeme zaradiť medzi štandardné bicykle. Mohli by ste si myslieť, že ide o staromódnu verziu bicykla, pretože väčšinou disponujú iba niekoľkými rýchlosťami a dokonca niekedy mávajú ešte kolesové brzdy, a teda brzdíte tak, že pedále otočíte v protismere jazdy. Avšak! Tento typ bicykla je priam stvorený na jazdu v meste.

Tam totiž nepotrebujete veľmi často prehadzovať rýchlosti, pretože v ňom väčšinou neexistujú žiadne kopce a ani iné ťažké prekážky. Navyše, keď si dobre vyberiete, práve tento typ bicyklov vyzerá na cestách veľmi štýlovo a elegantne. Ak hľadáte správny retro štýl do mesta, mestský typ bicykla je pre vás to pravé

2. Cestné bicykle

Všeobecne ide o bicykle, ktoré majú tradičný vzhľad a sú väčšinou používané ako pretekárske bicykle určené pre dobrý výkon na kvalitných cestách. Keďže sú navrhnuté pre dosahovanie veľkej rýchlosti, ich dominantným prvkom je najnižšia hmotnosť v porovnaní s inými typmi bicyklov.

Dôležité je aj umiestnenie jazdca do agresívnej pretekárskej polohy. Cestné bicykle majú väčšinou riadidlá prispôsobené tak, aby jazdec mal maximálne pohodlie pri jazde a ľahko dosiahol aerodynamickú polohu potrebnú ku zvyšovaniu rýchlosti.

3. Horské bicykle

Horské bicykle dostali svoje pomenovanie práve kvôli svojej schopnosti zvládať ťažšie terény, a teda nielen kopce ale aj riadne hory. Disponujú pevnou konštrukciou, ktorá zabezpečuje ľahšie ovládanie v teréne. Pokiaľ radi jazdíte nielen po cestách, ale aj v horskom teréne, práve tento typ bicykla dokáže udržať vaše tempo

Ak však chcete s bicyklom vyvádzať náročnejšie kúsky, je vhodné si zakúpiť celoodpružený bicykel, ktorý vám zabezpečí oveľa väčšie pohodlie pri kontakte s terénom. Kvalitné celoodpružené bicykle sa pýšia zdvihmi väčšími ako 100 mm a odolnejším rámom ako bežné horské bicykle.

4. Trekingové a crossové bicykle

Tieto typy bicyklov predstavujú určitý medzistupeň medzi cestnými a horskými bicyklami. Okrem rýchlej jazdy po cestách, ľahko zvládnu i horské terény, a preto sú vhodné pre univerzálne využitie. Väčšina modelov má odpruženú prednú vidlicu, čo vás určite poteší pri jazde v lese a výhodu užších kolies a pohodlnejšieho vzpriameného sedu zasa oceníte pri jazde po cestách.

Ak ste sa už rozhodli pre niektorý typ bicykla, v prvom rade sa poobzerajte po kvalitných predajcoch, ktorí vám k samotným bicyklom dodajú aj potrebný servis, predĺženú záruku, montáž alebo dopravu zdarma. Jedným z nich je napríklad inSPORTline, kde nájdete okrem širokej ponuky rôznych typov bicyklov i mnohé ďalšie pomôcky vhodné na športovanie.


Buďte s nami v kontakte

Komentáre