Biker 2/2013 vonku od 17. apríla!

Už prvé tohtoročné číslo sme robili v nádeji, že zima je konečne preč, a tak sa k Bikeru budete vracať len po večeroch, po prejazdených dňoch. Jar však nastupuje až teraz, a tak až druhé tohtoročné číslo Bikera, ktoré vychádza 17. apríla, môžeme označiť za naozaj jarné. Hľadajte ho v novinových stánkoch, bikeshopoch, obchodoch Tesco a Panta Rhei, či pumpách Agip a Slovnaft. A aby ste vedeli, do čoho idete, tu je malá ochutnávka.

Koľko vlastne stojí poriadny bike, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť a užijete si na ňom kopu zábavy? Ušetriť chceme všetci, ale pokiaľ sa oplatí šetriť? Biker otestoval XC hardtaily z rôznych cenových kategórií, na ktorých hneď uvidíte, aké kompromisy či benefity so sebou prináša každá cenová úroveň. Vďaka tomu si budete môcť kúpiť lacný bicykel, ktorý sa časom nepredraží návštevami v servise.


 

Marek Peško pravdepodobne ani nepotrebuje predstavenie. Náš už dlhé roky najúspešnejší fourcrossár dostal možnosť navrhnúť si vlastnú geometriu fourcrossového špeciálu od Polygonu, a tak sme ho vyspovedali v industriálnom prostredí
vlakovej stanice v jeho rodnom Pezinku o všetkom ohľadne jeho žltého monopostu.


Milovaný sniežik nám pomaly zlieza dole a nastupuje krutovláda blata od hlavy po päty. Práve teraz je najlepší čas zainvestovať do poriadnych plášťov do blata a prežiť toto práčky upchávajúce obdobie v relatívnej pohode a s oboma kolesami na zemi. Otestovali sme 14 plášťov vhodných do blata, bahna a nefalšovaného marasu.


Vedeli ste, kto je najväčším výrobcom bikových komponentov na svete? Je ním Shimano. A druhým najväčším? SRAM. Postavili sme teda proti sebe takmer všetky MTB sady radenia od jedného aj druhého giganta do neľútostného súboja, z ktorého môže vyjsť ako víťaz len jeden. Alebo nie? Každopádne, ak zháňate nové radenie, prehadzovačku, alebo rovno celú sadu, určite vám poradíme, kde začať.


Výhercom súťaže Pimp my bike o kompletný servis a premenu biku zadarmo bol malý Samo z Oravy so svojím ikonickým bikom mnohých zjazdárov - začiatočníkov, CTM Raptor. V tomto čísle sa teda dočítate, ako sa v Suspension Clinic o Samka postarali a ako vyzerá jeho bike po facelifte.

Bike park Sokolovňa je malou krytou halou zašitou na samom severe Brna. Za pár korún na vstup si pojazdíte na príjemnom povrchu po čas celej zimy, a my vám ukážeme, ako to vyzerá vnútri. Pri príležitosti spotchecku Sokolovne sme tiež strávili víkend so známym košickým šarkanom Martinom Pigom a vycheckovali s ním hneď niekoľko brnenských spotov.


 

Kde sú začiatky mountainbikingu? Nemyslíme teraz hipisákov vo flanelkách spúšťajúcich sa kalifornskými lesmi v tých rokoch sedemdesiatych. Svetoznámy švajčiarsky enduro rider René Wildhaber zistil, že korene jazdy na bicykli v teréne siahajú o viac ako sto rokov dozadu, a tak sa vydal zrekonštruovať stopy prvého armádneho cyklistického oddielu, ktorý brázdil púšte amerického Colorada na bikoch s jedným prevodom a takmer bez bŕzd.


 

Spolu s ustupujúcou neústupnou zimou nadchádza aj ten správny čas vydať sa preskúmať nové lokality. Štiavnické vrchy plné najrôznejších historických pamiatok či prírodných unikátov sú na jarný víkendový trip ako stvorené. Popísali sme pre vás hneď tri trasy, ktoré, samozrejme, nájdete aj zaznačené v priloženej mape, ktorú stačí vybrať z časopisu a vložiť do ruksaku.


 

Ak by vás to ťahalo skôr ďalej na západ a mali by ste chuť na niečo drsnejšie, vyberte si zo sprievodcu českými bikeparkami ten najbližší a najlepší. Jedenásť bikeparkov tu máte ako na dlani s ich lokalitami, cenami, prevádzkovými časmi aj popismi tratí.


 

Strmé výšľapy, strmé zjazdy, koreňové koberce a rockgardeny. V metodike jazdenia stále pritvrdzujeme, a preto sa v predposlednom dieli seriálu pozrieme na pokročilejšie techniky prejazdu náročných pasáží.

 

To všetko a ešte oveľa viac nájdete v druhom tohtoročnom čísle časopisu Biker s priloženými vyberateľnými cyklomapami. Ak sa vám nechce každý mesiac behať do stánku, môžete si ho predplatiť za polovičnú cenu na stránke Biker.sk, na ktorej tiež nájdete denne to najlepšie zo sveta MTB. Vidíme sa v kopcoch!

 

Buďte s nami v kontakte

Komentáre